Zimní turnaj v Teplicích

20.02.2012 23:47

Vsobotu 18. února 2012 se konal Zimní turnaj v Teplicích. Do Teplic se sjelo přes 140 judistů a i náš oddíl Vyhlídka Judo Ústí nad Labem vyslal čtyři judisty. Všichni trenéři oddílu byli pracovně vytíženi a tak předseda oddílu Miroslav Müller musel vyslat svého syna Lukáše Müllera vyhecovat děti k lepším výsledkům, a podařilo se.

Náš nejmladší judista, který jel na tyto závody, byl Jakub Vondrák. Kuba bojoval v hmotnostní kategorii 21,5-23,8kg, kde v prvním utkání udržel v držení Kristýnu Brožovou z Velkého Března, poté už následovali jen kluci, prvním z nich byl David Dabrundashvili z oddílu Kidsport Praha, kterého též porazil v držení, a dalších 10 bodů bylo přičteno na konto Kuby. Poslední, koho měl Kuba ve skupině, byl Lukáš Hora z Teplic, kterého zahodil s perfektně provedeným chvatem Tai otoshi a postup z prvního místa ze skupiny měl Kuba jistý. Už se jenom čekalo, jak se povede závodníkům ve skupině B. V této skupině se na druhém místě umístil další domácí závodník David Veselý, jež se tak stal soupeřem Jakuba. I Veselého porazil v držení, a probojoval se do finálového boje. Matěj Marek z Liazu z Jablonce se tak musel připravit na Jakuba. I jeho,ale Kuba dokázal porazit v držení a tím se stal suverénním vítězem a získal zlatou medaili. Kuba tedy skončil na 1. místě, když všechny v Teplicích porazil na Ipon.

Dalším byl Michal Doležal, který se také dostal do tabulky, a to ve váze 25,4-28,1kg. U tohoto závodníka Vyhlídky není toho třeba  tolik rozepisovat. Míša si jel po svém, Ipon za Iponem až do finále, kde se pokusil i o Tomoe nage ,která se mu velmi vyvedla – jeho soupeř padal takzvaně do mostu, a to by měl být Ipon. Rozhodčí to,ale asi špatně viděl a neuznal Míšovi ani jeden bod z tohoto chvatu. Míša se,ale nenechal a soupeře udržel v držení Kesa gatame a pro náš oddíl vybojoval další zlatou medaili.

Další, kdo jel do Teplic, byl i Jiří Holub, který ale dostal „pavouka“ ve váze 28,7-31,8kg. U Jirky bych to rozvedl trošku podrobněji jako u Kuby. Do prvního zápasu nastoupil Jirka proti Nikitu Koskovi z 16. ZŠ Most, kterého porazil na Wazari. Druhým soupeřem byl Jaroslav Mičůch z Kidsport Praha, který byl o dvě hlavy větší než Jirka, ten  se ho však nezaleknul a mlátil ho hlava nehlava a udržel ho v držení. Dalším soupeřem byl již pro Jirku známý Havel Matěj z Příbrami. Jejich boj byl velmi vyrovnaný. Osobně, když jsem tento zápas viděl, myslel jsem si, že Jirka by měl na body vyhrát, ale ejhle, rozhodčí to posoudil jinak a dal bod na druhou stranu, a tak se Jirka  nedostal do finále, a šel do boje o postup do utkání o 3 místo.                                                                      V tomto kole dostal Tomáše Klazara z oddílu Judo Ústí nad Labem. Toto utkání netrvalo dlouho a Jirka chytnul Tomáše do Kami šiho gatame a po vítězství postoupil do boje o 3 místo, kde dostal Martina Procházku z Mladé Boleslavi. Tento boj rozhodoval znova převážně rozhodčí, když Jirka hodil soupeře na Yuko a Procházka se rozbrečel, lehnul si břichem na podlahu. Když se ho pokoušel Jirka otočit, Procházka se ještě více rozbrečel a z ničeho nic rozhodčí přerušil utkání – zbývalo 10 vteřin do konce a Procházka s brekem povalil Jirku na zem a v držení ho udržel, a vybojoval si s brekem 3 místo. Tatami opouštěli plačící oba závodníci, zbitý „vítěz“ a frustrovaný Jirka.

A čtvrtým posledním judistou Vyhlídky byl Ondřej Vorlíček ve váze 60kg. Ondra měl jenom jednoho soupeře v této váze a tím byl Jan Havel. Ondra byl poprvé na závodech a neměl tolik zkušeností, protože když jsou jenom dva v tabulce, perou se vždy dvakrát. Ondra první boj prohrál na držení a druhý boj prohrál na Tai otoshi na Ipon a bylo rozhodnuto.Já si myslím, že kdyby měl Ondra více zkušeností, porazil by ho, protože jeho soupeř nebyl zrovna nejlepší. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první Ondrovy závody, je to úspěch nad očekávání. Věřím, že až získá více zkušeností, bude i on turnaje vyhrávat.

Turnaj v Teplicích měl velmi dobrou sportovní úroveň.  Přijeli i závodníci některých pražských oddílů a z Příbrami. Poprali se tedy soupeři, kteří se zas tak často nepotkávají. Bylo to příjemné oživení.